Dorota Leniar

Jestem psychologiem, należę do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
oraz do Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
W swojej pracy zawodowej zajmuję się przede wszystkim indywidualnym poradnictwem psychologicznym
oraz psychoonkologicznym. Prowadziłam również treningi funkcji poznawczych dla seniorów.

Terapia indywidualna

Najczęstsze problemy z jakimi zwracają się do mnie Pacjenci dotyczą zarówno przewlekłych trudności emocjonalnych jak i nagłych, nieprzewidywanych sytuacji, które przerosły ich aktualne możliwości radzenia sobie. W pierwszym przypadku szukają pomocy w zrozumieniu i radzeniu sobie z emocjami, natomiast w drugim – pomocy w wyrażeniu kłębiących się w głowie myśli oraz poukładaniu rzeczywistości na nowo.
Częstym, problemem, z którym zwracają się do mnie pacjenci jest komunikacja z bliskimi osobami oraz asertywność. Pomagam osobom zmagającym się z trudnościami w związkach, relacjach z rodziną i znajomymi, a także osobom przeżywającym rozstanie. Indywidualnie i grupowo pracuję z osobami doświadczającymi żałoby, również z powodu śmierci samobójczej.

Spotkanie z psychologiem to przede wszystkim szansa na spokojną, otwartą rozmowę, w której można pozwolić sobie na absolutną szczerość i poruszyć każdy temat. Rozmowę, w której możesz przyjrzeć się swoim doświadczeniom, przeżyciom i trudnościom oraz znaleźć rozwiązanie problemów. W tej relacji nie będziesz oceniany niezależnie od Twoich poglądów czy doświadczeń, ani zmuszany do myślenia czy działania w „jedyny słuszny sposób”. W swojej pracy terapeutycznej wykorzystuję metody zaczerpnięte z nurtu poznawczo-behawioralnego oraz z Racjonalnej Terapii Zachowania (przeczytaj o RTZ poniżej).

 

 

Psychoonkologia


Pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi zawodowo zajmuję się od 2014 roku.
Od tej pory pracowałam zarówno w szpitalnym jak i w dziennym oddziale chemioterapii oraz w hospicjum.
Obecnie sprawuję opiekę psychologiczną nad Pacjentami oraz ich Bliskimi w ramach Centrum Edukacji Onkologicznej OKNO, w którym prowadzę terapię indywidualną oraz grupy wsparcia. Dodatkowo zajmuję się Podopiecznymi hospicjum domowego.

Aby rozszerzyć wiedzę ze studiów magisterskich, ukończyłam studia podyplomowe z psychoonkologii w praktyce klinicznej organizowane przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie UNICORN w Krakowie.

 

Treningi funkcji poznawczych dla seniorów

Z Seniorami pracowałam regularnie przez niemal 2 lata w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej w Zgłobniu (NZOZ Sokrates), gdzie zajmowałam się diagnozą, terapią indywidualną, treningami funkcji poznawczych (pamięci, uwagi, spostrzegawczości itp) oraz prowadziłam zajęcia relaksacyjne. Poza wspomnianym Ośrodkiem przeprowadziłam również ponad 200 godzin warsztatów dla Seniorów w innych instytucjach. Posiadam referencje m.in. Stowarzyszenia B4 (organizatora cyklu projektów „Senior Omnibus”) oraz dziennych domów Senior-Wigor.

Dorota Samborska – ZnanyLekarz.pl

KWALIFIKACJE

Wykształcenie (dyplomy do wglądu w rejestracji Ośrodka GAMA)

2014-2015 Psychoonkologia w praktyce klinicznej – studia podyplomowe; Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków

2009-2014 Psychologia – studia stacjonarne jednolite magisterskie ukończone z wyróżnieniem; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 

Szkolenia

03.2021 Co terapeuta powinien wiedzieć o lekach psychiatrycznych w 2021 roku?; Centrum Terapii Dialog

08.2020 Praca z klientem, który doświadczył straty osoby bliskiej w wyniku traumatycznych okoliczności; Fundacja Nagle Sami

11.2016 Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie; Fundacja Nagle Sami, Warszawa

10.2016 Wybrane zagadnienia terapii neuropsychologicznej; Sopockie Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej Michał Kuchczyński, Sopot

03.2016 Racjonalna Terapia Zachowania– warsztaty doskonalące; Pracownia Racjonalnej Terapii Zachowania, Kraków

03.2014 Interwencja kryzysowa – podejście profesjonalne; Instytut Rozwoju Osobistego i Psychoterapii APLICA, Lublin

 

Konferencje – udział

11.2020 5. Forum Psychoonkologii dla Profesjonalistów, Stowarzyszenie Unicorn

09.2020 Seksualność w XXI wieku okiem praktyków, Katowice

02.2019 4. Forum na rzecz Pacjenta Onkologicznego, Kraków

03.2017 XVI Łódzkie Warsztaty Psychogeriatryczne, Łódź

05.2016 II Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna, Żagań

09.2015 X Epizod Psyche Soma Polis, Warsztaty: Mindfulness & Compassion, Praca z ciałem i oddechem, Cancer Coaching; Poznań

 

Konferencje – wystąpienia

10.2015 Rola psychoonkologii w leczeniu osób dotkniętych chorobą nowotworową; X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Techników Medycznych Radioterapii

Referencje


Konsultacja/terapia psychologiczna (50 min) – 100 zł

terapia psychoONKOlogiczna (50 min) – 90 zł (od 01.07.2024 r. – 100zł)
niższa stawka obowiązuje dla terapii związanych z podejrzeniem choroby onkologicznej lub jej leczeniem
u samego Pacjenta lub u bliskiej dla niego osoby

Godziny przyjęć: 

Rejestracja wizyt: 663 003 908 lub kontakt@gama.rzeszow.pl

REJESTRACJA ONLINE


Powrót do sekcji NASZ ZESPÓŁ

 

 

 

 

Racjonalna Terapia Zachowania


poniższy artykuł pochodzi ze strony www.cpi.poznan.pl
„Emocjonalnie zdrowi ludzie są zorientowani na rzeczywistość i zaangażowani w to, by żyć produktywnie,
uzyskując maksymalną osobistą i społeczną aprobatę oraz doznając minimalnych, niepożądanych konfliktów emocjonalnych.”

„Taką definicję zdrowia psychicznego stworzył Maxie C. Maultsby Jr. Amerykański lekarz – psychiatra twórca Racjonalnej Terapii Zachowania – RTZ. Jest to nurt terapeutyczny wywodzący się z nurtów poznawczo – behawioralnych, który zalicza się to terapii krótkoterminowych, a terapeuci pracujący w tym podejściu stosują aktywne metody leczenia, ucząc pacjentów jak usuwać zaburzenia.

Terapia RTZ pozwala szybko reagować na praktyczne problemy pacjenta, równolegle pomagając krok po kroku rozwiązywać bardziej złożone – i często leżące u podłoża tamtych – problemy osobowościowe.

Gdy mamy do czynienia z tego typu terapią, będziemy uczyć się technik samopomocowych z wykorzystaniem psychoedukacji, śledzić nasze myśli i ich powiązania z naszym nastrojem, wykonywać różnego rodzaju zadania, wykorzystywać techniki wyobrażeniowe, treningi relaksacyjne i asertywności po to by poprawić samopoczucie i jakość własnego życia.

Terapeuci koncentrują się przede wszystkim na teraźniejszości i przyszłości pacjenta. Nie ma tutaj, często kojarzonego z psychoterapią „grzebania się w przeszłości“. Terapia ma jasno określone cele ( np. poradzenie sobie z lękiem przed wystąpieniami społecznymi, lękiem przed lataniem, atakami paniki, obsesyjnymi myślami, obniżonym nastrojem itp.) i protokoły leczenia. Uczy się również zwiększania tolerancji na frustrację wynikającą z przeszkód w osiąganiu celów. Podstawą Racjonalnej Terapii Zachowania jest założenie, że to nie fakty wywołują nasze emocje, ale nasze przekonania o tych faktach. Założenie to jest oparte na filozofii stoickiej. Czołowy jej przedstawiciel – Epiktet powiedział „Nie zdarzenia nas smucą, ale to jak je widzimy“.

(…) Metodologia terapii jest prosta do nauczania dlatego pacjenci szybko, bo już po kilku sesjach, odczuwają poprawę i uczą się technik samopomocowych, by poradzić sobie samemu w przyszłości”